MEGA FINDIK - Giresun Mega Fındık - Meganut

Fındık ve Sağlık

Yağ (oleik asit çoğunlukta olmak üzere), protein, karbonhidrat, vitaminler (vitamin E), mineraller, diyabetik lifler, fitosterol (beta-sitosterol) ve anitoksidant fenoliklerin özel bileşimleri nedeniyle insan beslenmesi ve sağlığı açısından fındık, kuruyemiş çeşitleri arasında önemli bir konuma sahip bulunmaktadır.

Fındığın besleyici ve duyumsal özellikleri, onu gıda ürünleri için benzersiz ve ideal bir malzeme haline getirmektedir. %60,5 oranında yağ içerdikleri için fındıklar iyi birer enerji kaynaklarıdır.

Birçok araştırmacı, fındık tüketiminin insan beslenmesi üzerine olumlu etkileri olduğunu söylemiştir. Bu etkiler, tekli ve çoklu doymamış yağ asidi (%82,8 oleik ve %8,9 linoleik) bakımından zengin olan fındık lipitlerinin yağlı asit profiliyle ilgili olabilir.

blankAraştırmalar göstermiştir ki doymuş yağ oranının düşük ve tekli doymamış yağ oranının (MUFA) yüksek olduğu beslenme çeşitleri kan lipiti düzeyinin kontrolünde etkili olmaktadır; benzer bir sonuç, koroner kalp rahatsızlığı (CHD) riskinde de olumlu bir etken olabilir. Ayrıca (fındık yağında yüksek oranda bulunan) tekli doymamış yağ oranıyla zenginleştirilmiş beslenme çeşitleri CHD vakalarının azlığı, tansiyon düşüklüğü, toplam kolesterol dengesinde düşüklük, lipoprotein yoğunluğunun (LDL) azaltımı veya tersinin çoğaltımı ve kan trigliserin değerinin düşmesi gibi insanlarda benzer, olumlu etkiler oluşturur.

E vitamini açısından bitkisel yağlardan sonra fındık en iyi ikinci kaynaktır. E vitamini çözülebilir bir lipit fenolik antioksidandır. Fenoliklerin antioksidan aktiviteleri, hidrojen atomlarını bağımsız köklere dönüştürme özelliğinden kaynaklanır. Bu bileşimler bağımsız kökler oluşturabileceği için, diyabetik hastalarda, kanser ve atherosclerosis önlemede potansiyelleri olduğuna inanılmaktadır. E vitamininin antioksidan görevi ve koroner kalp rahatsızlığı ve kanserle olan ilişkisinden dolayı, fındık ve fındık ürünlerini de içeren doğal gıda maddelerine tüketici ve sanayi tarafından olan ilgi artmaktadır.

blankHer gün sadece 25-30 gr fındık yemek, günlük E vitamini ihtiyacının %100'ünü karşılamaktadır. Son zamanlarda yapılan araştırmalar göstermiştir ki fındıkta bol miktarda bulunan beta-sitosterol maddesi kolesterolü düşürmek ve kanser (kolon, prostat, göğüs) gibi pek çok hastalığı önlemekte önemli bir rol oynayabilmektedir. Bu husus tümör büyümesini engelleme ve apoptosis uyarımı içinde geçerlidir. Ayrıca, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve potasyum başta olmak üzere fındıklar iyi birer mineral kaynağıdır. Tansiyonun dengelenmesinin yanı sıra, sodyum bakımından düşük fakat mineraller bakımından oldukça cömert olan fındığın kemik gelişimi ve sağlığı açısından da önemi büyüktür. Bu minerallerin sağlık açısından olumlu etkileri iyi bilinmektedir.

Fındık ayrıca tüm gerekli aminoasitleri ve en gerekli mineralleri de içermektedir. Fındık cystine ve methionine bakımından düşük olan baklagil kökenli gıdalarla birlikte protein kaynağı olarak kullanılabilmektedir. Daha önce de belirtildiği üzere, doğal antioksidanlar bakımından fındık iyi bir kaynaktır. Bu, fındığın ve fındık mamullerinin nutraceutical potansiyelini işaret etmektedir. Sonuç olarak, fındık, günlük dengeli beslenmede hayati bir besin ve katkı maddesidir ve kalp sağlığı açısından da en faydalı nutraceutical maddedir. Günde bir avuç fındık yemek, sizi yukarıda bahsi geçen birçok hastalıktan koruyabilir.

Enerji ve Besin Değerleri

Kavrulmuş İç Fındık Enerji ve Besin Değerleri
ENERJİ VE BESİN DEĞERLERİ 100 g'daki miktarı
Energy and Nutrition Facts Value for 100 g
Energy 646 kcal Total fat 59.5 g
Protein 15 g Saturated fat 4.5 g
Carbonhydrate 17.6 g Monounsaturated fat 46.6 g
Fiber, total dietary 9.4 g Polyunsaturated fat 8.4 g
Sugars, total 4.9 g Cholesterol 0 mg
   
Minerals Vitamin
Calcium, Ca 123 mg Vitamin C, ascorbic acid 3.8 mg
Iron, Fe 4.4 mg Thiamin 0.3 mg
Magnesium, Mg 173 mg Riboflavin 0.1 mg
Phosphorus, P 310 mg Niacin 2 mg
Potassium, K 755 mg Vitamin A, IU 61 IU
Zinc, Zn 2.5 mg Vitamin E 15.3 mg
Manganese, Mn 5.6 mg Vitamin B-6 0.6 mg
Selenium, Se 4.1 mg Pantothenic Acid 0.9 mg
Standart referansları için USDA Besin veri tabanı, sürüm 20 (2007)


Natürel İç Fındık Enerji ve Besin Değerleri
ENERJİ VE BESİN DEĞERLERİ 100 g'daki miktarı
Enerji 628 kcal Toplam yağ 58 g
Protein 15 g Doymuş yağ 4.5 g
Karbonhidrat 16.67 g Monounsaturated fat 45.6 g
Lif, toplam besinsel 9.7 g Poli doymamış yağ 7.9 g
Şeker, toplam 4.3 g Kolesterol 0 mg
   
Mineraller Vitamin
Kalsiyum, Ca 114 mg C Vitamini, askorbik asit 6.3 mg
Demir, Fe 4.7 mg Tiyamin (B Kompleks) 0.6 mg
Magnezyum, Mg 163 mg Riboflavin 0.1 mg
Fosfor, P 290 mg Niyasin 1.8 mg
Potasyum, K 680 mg A Vitamini, IU61IU 20 IU
Çinko, Zn 2.5 mg E Vitamini 15.0 mg
Manganez, Mn 6.2 mg B-6 Vitamini 0.6 mg
Selenyum, Se 2.4 mg Pantotenik Asit 0.9 mg
Standart referansları için USDA Besin veri tabanı, sürüm 20 (2007)
Depolama ve Raf Ömrü

Fındığı serin, kuru ve temiz bir ortamda muhafaza ettiğiniz takdirde fındığın raf ömrü uzayacaktır. Işıktan uzak tutmak ve fındığı ortalama %60-65 rutubette saklamak ürünün içeriğindeki doymamış yağın aktif hale gelmesini engelleyeceğinden fındığın bozulmasını önleyecektir. Rutubet şeker oranını artırırken oksidasyonu hızlandırır, mikrobiyolojik problemleri artırır ve tadı bozar. Fındık yüksek yağ oranı nedeniyle sebzeler, sarımsak, baharat ve kahve gibi diğer ürünlerin kokusunu rahatlıkla absorbe etmektedir. Fındığı depoladığınız yerlerde, özellikle naylonsuz büyük paketlerde güçlü başka bir kokunun olmadığına emin olunuz. Havası alınmış ya da hava geçirgenliği zayıf olan paketlerde oksijenle temasın az olması ve herhangi bir böcek zararının ortadan kaldırılması dolayısıyla tazelik hissi uzun süre muhafaza edilecek ve raf ömrü uzayacaktır.

Bitmiş ürünlerde raf ömrü üretim ve depolamada ne derece hassas davranıldığı ile ilgilidir. Raf ömrü serbest yağ asidi varlığı ya da ısıya, ışığa ya da rutubete maruz kalma nedeniyle ortaya çıkan ransidite nedeniyle düşer. Ransidite istenmeyen tada ve kokuya neden olur. Fındık düşük rutubet ve yüksek e vitamini seviyesi sayesinde oksidasyona ve ransiditeye karşı koymaktadır. Fındığın düşük su aktivite seviyesi ve rutubet oranı bakterilere dayanıklılığına ve kıvam istikrarına katkı sağlamaktadır.

Ürün Formu Vakum Paket 
(Ortam sıcaklığında Muhafaza)
Vakum Paket 
(Soğutucuda Muhafaza)
Kabuklu 24 Ay 24 Ay
Natürel İç Fındık 12-18 Ay 18-24 Ay
Beyazlatılmış İç Fındık 12-18 Ay 18-24 Ay
Kavrulmuş İç Fındık 12-18 Ay 18-24 Ay
Dilinmiş, Kıyılmış Fındık ve Fındık Unu 12 Ay 12 Ay
Fındık Püresi Soğutucuda Tutulmalı 12 Ay
Şekerli Fındık Püresi - Pralin Soğutucuda Tutulmalı 12 Ay
Yazar: Fındık Tanıtım Grubu